В Мінрегіонрозвитку плануєть заощадити до 600 млрд грн шляхом санації будівель
24 травня 2014
Санація будівель може забезпечити зменшення втрат тепла на 41%, що в грошовому еквіваленті складає 150-600 млрд грн зекономлених коштів. Модернізація теплогенеруючого обладнання в джерелах (котельнях) дозволить зекономити лише 4% тепла або 141 млрд грн, а модернізація теплових мереж дозволяє зекономити 14%, що складає 33 млрд грн. Такі дані наводять в Інституті газу НАН України, повідомляє УНН з посиланням на прес-службу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства.
За повідомленням, питання законодавчого урегулювання запровадження ЕСКО-механізму в Україні обговорили в Мінрегіоні в ході засідання робочої групи з питань реформування житлово-комунального господарства під головуванням віце-прем’єр-міністра — міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Володимира Гройсмана.
Питання енергозбереження в будівлях бюджетної сфери особливо актуальне. За експертними оцінками в Україні бюджетні будівлі споживають теплової енергії від 130 до 250 кВт*год/м кв., в ЄС цей показник значно менший і складає від 50 до 80 кВт*год/м кв.
Директор Департаменту стратегії реформування та розвитку житлово-комунального господарства Мінрегіону Наталія Олійник доповіла, що причин такого високого рівня споживання енергії в будівлях є декілька — старіння будівель, дефіцит коштів бюджету на впровадження енергоефективних технологій, відсутність зацікавленості приватного інвестора у проектах з енергоефективності в силу законодавчих обмежень.
“Звичайно реалізація таких заходів вимагає значних фінансових ресурсів. Як свідчить досвід європейських країн, термомодернізація будівель здійснюється шляхом запровадження ЕСКО договорів. Проте, через відсутність в українському законодавстві спеціальних положень щодо правових засад реалізації таких договорів, приватний інвестор не зацікавлений вкладати власні кошти в бюджетні об’єкти”, — пояснила Наталія Олійник.
Вона поінформувала, що відповідно до рішення Ради Міністрів Енергетичного Співтовариства (від 18 грудня 2009 року), Україна повинна імплементувати Директиву 2006/32/ЕС Європейського Союзу, спрямовану на створення належних умов для діяльності енергосервісних компаній та впровадження енергосервісних договорів.
“На сьогодні потрібні узгодженні рішення щодо створення законодавчих правил гри запровадження ЕСКО-договорів”, — наголосила Наталія Олійник.
На сьогоднішній день робочою групою з питань реформування житлово-комунального господарства за участю експертів, представників ЄБРР, USAID, Нацкомпослуг напрацьовано низку проекти законів. Законопроект “Про внесення змін до Бюджетного кодексу України” покликаний забезпечити можливість утримувачам бюджетних установ укладати довгострокові договори (терміном більше 1 року) з енергосервісними компаніями (ЕСКО) та гарантувати ЕСКО виплати нагороди за досягнуту економію в рамках енергосервісного договору.
Ключові умови примірного енергосервісного договору визначено законопроектом “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо правових засад реалізації енергосервісних договорів”.
Наразі робочою групою прийнято рішення доопрацювати законопроект і найближчими днями направити його на погодження центральних органів виконавчої влади.
Олексій Туманов