Видовищ! ТІльки видовищ! Висновки УЄФА щодо підготовки Львова до Євро-2012
8 вересня 2008
«Газета…» ознайомилась із конфіденційними висновками УЄФА щодо підготовки Львова до Євро-2012.
Черговий звіт чиновників УЄФА присвячено лише тим проблемам, які пов’язані з проектуванням і будівництвом головного стадіону у Львові. Проте важливості документа це не применшує, адже саме це питання викликає в місті найзапекліші дискусії.
Ризик – помірний
Отже, перша новина, яку можна було дізнатися зі звіту УЄФА, – приємна. Загроза, що Львів втратить право проводити чемпіонат через незбудований стадіон, наразі відпала. УЄФА знизила рівень ризику непобудови арени з високого, яким він був у липні, до помірного. Важко погодитися з оптимізмом міських чиновників, котрі вважають, що коли ризик помірний, то можна вважати, що все гаразд. Ризик є ризиком, і в разі провалу буде байдуже, виявився фатальним помірний чи високий його рівень. Однак усе-таки варто визнати, що прогрес є.
Щоправда, це прогрес не стільки щодо будівництва стадіону, скільки щодо вдалого представлення своєї позиції європейським футбольним чиновникам. Адже оцінка «УЄФАстів» ґрунтується на матеріалах, які підготувала міська рада. А властиво, бульдозер і два тракторці, які розрівнюють 25 гектарів земельної ділянки, подано як підставу казати про те, що підготовчі роботи в розпалі. Тим паче, що у звіті УЄФА сказано: реальне будівництво розпочнуть наприкінці жовтня 2008 року. Готували ж документ паралельно з коментарями чиновників мерії, згідно з якими підготовчі роботи мали б завершити до середини вересня, а будівництво розпочати – уже наприкінці місяця. Тож наші казали одне, а в УЄФА писали інше.
Відтак, чи не виявиться ще в якомусь документі, що реальний старт робіт припаде на початок грудня?.. Побоювання «Газети…» доречні, адже серед двох найбільших ризиків, що їх указує УЄФА у «львівській проблематиці», на першому місці саме загроза невчасної реалізації проекту. Симптоматично, що другий ризик, за оцінкою УЄФА, – це незрозумілий менеджмент проекту з боку міської влади.
15 мільйонів туди, 15 мільйонів сюди…
Ще одна цікавинка зі звіту – ціна стадіону. Адже донедавна «мешканці ратуші» говорили про 85 мільйонів євро. Як з’ясувалось, у «конфіденційному» звіті для УЄФА львівська влада подала іншу цифру. Відтепер вартість стадіону становить 99,5 мільйона євро. Як твердять джерела «Газети…» в міськраді, таку різницю пояснюватимуть тим, що додалася вартість стоянки. Проте виникає питання: що ж це за коштовна стоянка вартістю 14,5 мільйона євро? Невже під’їзди до неї позолотять, а табличка «об’єкт перебуває під охороною» буде платиновою? До того ж, якщо автостоянка та під’їзди/підходи до стадіону є стандартними вимогами УЄФА та невід’ємною частиною споруди, то яким чином проект було затверджено без урахування її вартості?
За все заплатять львів’яни
Найсумніше ж міститься в пункті «фінансування», де нема і згадки ні про інвесторів, ані про кредитування. Чітко й однозначно сказано: фінансування відбуватиметься коштом міського бюджету. Але ж іще донедавна в ратуші запевняли громаду, що лише початок робіт оплачуватимуть із бюджету, а решту коштів надасть інвестор. А тепер з’ясувалося, що все буде з нашої з вами кишені. Якщо ж поділити 100 мільйонів на 800 тисяч мешканців Львова, то споруда коштуватиме кожному 125 євро. Це при тому, що, згідно зі словами Андрія Садового, він знайшов інвестора стадіону ще 2007 року.
Сьогодні, якщо вірити джерелам «Газети…», чиновники викручуватимуться так: гроші повернуть завдяки зростанню ціни на землю поруч з ареною. Мовляв, до цього автоматично спричиниться її поява. Щоправда, логіка ця дивна. Бо ж не відомо, чи буде вигідно будувати офісні центри, ресторани, філії банків біля стадіону на околиці міста. Адже гучних євроматчів там має відбутись раптом «аж» три. Зате відомо, що фантазії чиновників коштуватимуть нам 100 мільйонів євро. А ці гроші могли б піти на дороги, водогони й тепломережі.
Автор: Всеволод ПОЛІЩУК
Источник:
gazetapo.lviv.ua