Долар іде в небо
19 вересня 2008
Зниження курсу гривні, що спостерігалося останні дні, досягло апогею. У четвер на Міжбанківському ринку покупка долара перейшла психологічний бар\'єр 5, 03 грн. Так що курс, фактично, повернувся на вихідну позицію, з якої починав своє падіння на початку весни. Не відстають від міжбанку і продавці американської валюти в обмінних пунктах: приймають долар по 4,9-4,95 грн. за одиницю, а продають по 5,00 - 5,08 грн. Євро теж підріс, тепер його купують за 6,9-7 грн., а продають за 7,05 -7,25 грн.
Навколо обмінників уже вибудовуються черги. Хто здає долари за вигідним курсом, хто купує євро, з далеким прицілом на подорожчання валюти. Загалом, народ активізувався. Приємно відчути себе валютним спеціалістом, на кшталт Джорджа Сороса. Деякі особистості влаштовують ажіотаж, лякаючи зростанням курсу аж до 5,4-5,6 грн.
Не можна сказати, що на ринку панує паніка, але як мінімум долар скуповують всі, у кого є вільні гривні. Люди знову вирішили зіграти в азартні ігри з державою. Наївні. З такою махиною змагатися даремно. Важко відігнати від себе настирливу ідею, що насправді доларом грається Нацбанк, що то підвищує, то знижує курс долара, а потім, під шумок, скуповує за заниженою ціною (по 4,6) грн. надлишки валюти, притримує її в засіках і продає за завищеним курсом.
Найбільше відлягло від серця у власників довгострокових доларових депозитів у банках, які не піддалися паніці і не зняли свої кревні з рахунків, коли за долар давали 4,6 грн.
З полегшенням зітхнули й одержувачі доларових окладів у конвертах. Тепер на ті ж гроші вони зможуть купити більше продуктів. Виходить, життя налагоджується.
Не пощастило ж тим товаришам, які взяли кредити з легким \"доларом\", а віддавати будуть змушені важкою американською валютою.
З огляду на зайву доларизацію української економіки, ми вирішили звернутися до експертів, щоб вони прояснили ситуацію з курсом \"зеленого\".
Директор Українського інституту стратегічних досліджень, економічних і політичних проблем Ігор Бураковський убачає спекулятивний момент у курсових перегонах долара.
\"Долар ріс потихеньку, а за останні два дні ми побачили різкий курсовий стрибок, - відзначив Бураковський. - Із чим він пов\'язаний? На мою думку, цього і слід було очікувати. У зв\'язку з невизначеною політичною та економічною ситуацією зросли інвестиційні ризики, і іноземні інвестори йдуть із нашого ринку. А оскільки активи багатьох з них були переведені в гривню, то, щоб залишитися при своєму інтересі, інвестори переводять кошти в долари. Із цим і пов\'язано небувале зростання американської валюти.
Це один бік медалі. Але є і сильний спекулятивний фактор. Хтось уміло розкручує ситуацію. Згадайте, коли влітку долар упав до позначки 4,5-4,6 грн., багато хто радив здавати всі свої заощадження, інакше, мовляв, долар остаточно звалиться. І люди бігли віддавати умовні одиниці за заниженим курсом. Звичайно, спекулянти та аферисти добре нагріли на цьому руки. Тепер ми спостерігаємо зворотну ситуацію. Валютники хочуть здати долар за вигідним курсом, і розкрутили маховик ажіотажного попиту на долар, що, думаю, найближчим часом буде рости. Та й наші банки не упускають можливості нажитися на ситуації, їм вигідно сплавити долари за завищеним курсом, і вони свідомо створюють паніку в обмінках.
Потрібно враховувати і той факт, що в Україні долар використовують не тільки як кошти платежів, але і як спосіб нагромадження, щоб уберегти гроші від інфляції. Точно так само люди використовують і євро (не уявляю собі американця, що вдома зберігає вагон євро, щоб уберегти себе від інфляції). Відповідно, в Україні ходить багато неврахованого долара, і останні події показали, що його рано почали списувати з рахунків.
Потрібно враховувати і загальну розбалансованість світової економіки. Наприклад, у той час як американські індекси починають падати, азіатські біржові індекси демонструють ситуативне зростання. Курс долара відносно євро коливається. У світі немає стабільності, а що ви хочете від української економіки?\"
Голова правління КБ \"Індустріал банк\" Леонід Гребинський вважає, що долар повернувся до природного рівня.
\"Ну ви ж самі розкрутили і спровокували зростання долара своїми публікаціями, - сказав 24.UA Гребинський. - А якщо серйозно, то в нас росте імпорт на тлі падіння експорту. І що при цьому виходить? Правильно. Негативне торговельне сальдо, що досягло вже $13 млрд. Таким чином, зміцнення долара давить на гривню, і вона втрачає свої позиції. У той же час упав експорт українського металу, і експортери стали здавати менше доларів. Це загалом.
Насправді, можна сказати, що готівковий долар повернувся до того курсу, що усіх улаштовував. Економіка сама привела себе в рівновагу. Так що ми одержали колишній курс 5,0-5,05 грн за долар. Думаю, у.о. може ще вирости, але не набагато\".
Автор: Артем Шаронов
Источник:
24.ua